option
Questions
ayuda
daypo
search.php
ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ON qweasdq
COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
qweasdq

Description:
qweasddq

Author:
asdeqw
Other tests from this author

Creation Date:
05/05/2024

Category: Others

Number of questions: 60
Share the Test:
New CommentNuevo Comentario
No comments about this test.
Content:
Ktorá oblasť v myofibrile je v relaxovanom svalovom vlákne tvorená výlučne myozínovými filamentami? A prúžok I prúžok H prúžok Ani jedno.
Vápnikové ióny v hladkých svalových bunkách sa viažu na proteín: Troponín Kalmodulín Tropomyozín dezmín.
Kaveoly sa vyskytujú V hladkej svalovej bunke V priečne pruhovanom svalovom vlákne V kardiomyocyte Nevyskytujú sa v štruktúrach svalového tkaniva.
Pretiahle bunky, ktoré sa v koncových častiach vetvia, vytvárajú: Priečne pruhovanú kostrovú svalovinu Priečne pruhovanú srdcovú svalovinu Hladkú svalovinu Odpoveď a aj b je správna.
Jadro neurónov je zvyčajne: Tmavé, hyperchrómne Svetlé, euchromatické, umiestnené centrálne Obsahuje 3-5 segmentov Obsahuje Nisslovu substanciu.
Gliové bunky sa dobre znázorňujú: HE metódou Farbením podľa Nissla Impregnačnými metódami.
Trofické centrum neurónov predstavuje: Neuropil Neurit Dendrit Soma/ perikaryon.
Vetviace sa a postupne zužujúce výbežky neurónov sú: Axóny Neurity neuropil Dendrity.
Označte NEPRAVDIVÉ tvrdenie. Neuróny: Skladajú sa z tela bunky a výbežkov Sú schopné mitoticky sa deliť Sú dráždivé a vodivé bunky.
Pre udržiavanie zvláštneho tvaru tela neurónov má veľký význam prítomnosť: Neuropilu Neurofilamentov Ani jedno z uvedeného .
Epimysium: Je väzivová vrstva, ktorá obaľuje zväzky svalových vlákien Je vrstva retikulárnych vlákien, ktorá obaľuje jednotlivé svalové vlákna Je vrstva hustého kolagénového väziva, ktoré obaľuje celý sval Je väzivová vrstva, ktorá obaľuje skupinu svalov .
Nisslova substancia v neurónoch: Je bazofilná, predstavuje hladké endoplazmatické retikulum Je acidofilná, predstavuje hladké endoplazmatické retikulum Je bazofilná, predstavuje granulované endoplazmatické retikulum Je acidofilná, predstavuje granulované endoplazmatické retikulum.
Mechanizmus svalovej kontrakcie spočíva v: Skrátenie aktínových a myozínových filamentov Zasunutie tenkých myofilamentov medzi hrubé myofilamenty Skrátenie intermediárnych filamentov Kontrakcia sarkoplazmy.
Ktorá oblasť v myofibrile je tvorená len aktínovými myofilamentami? A prúžok I prúžok H prúžok Ani jedna odpoveď nie je správna.
Štruktúra myozínu: Je tvorená vláknitými F-aktínom, ktorý vzniká polymerizáciou globulárneho G-aktínu Je tvorená 2 polypeptidovými reťazcami, ktoré sa vzájomne obtáčajú Je to proteínový komplex tvorený 3 subjednotkami -TnT, TnC, TnI Je tvorená z dlhej tyčinkovitej časti a z globulárnej časti.
Príkladom pseudounipolárnych neurónov sú neuróny: Kôry mozočku – Purkyňove bunky Predných rohov miechy Sietnice Senzitívnych ganglií.
Ako svetlé prúžky sa na svalových vláknach javia: I prúžky A prúžky .
multipolárne neuróny majú tvar: Hviezdicovitý Hruškovitý Pyramídový Môžu mať všetky uvedené tvary.
Cytoplazmatická membrána v elementoch svalového tkaniva sa nazýva: Sarkoplazma Sarkozóm Sarkoléma Sarkoméra.
Axoléma koncovej časti axónu, ktorý vedie vzruch, tvorí: Synaptickú štrbinu Postsynaptickú membránu Presynaptickú membránu Nič z toho nie je pravda .
Tanycyty sa nazývajú: ependymove bunky, ktoré majú bazálny pol plochý ependymove bunky, ktorých bazálny pol vysiela dlhé výbežky hlboko do nervového tkaniva ependymove bunky, ktoré majúlen kinocílie ependymove bunky, ktoré majú len mikroklky.
Myelinizovaný úsek na axone medzi dvoma Ranvierovými zárezmi sa nazýva: Interneurón internódium mezaxón neuropil.
Na vytvorení hematoencefalitickej bariéry sa podieľajú: Schwannove bunky satelitove bunky astrocyty mikroglie.
Zbytky cytoplazmy Schwannových buniek v myelinovej pošve sa nazývajú: Ranvierové zárezy Scmidt-Lantermannove štrbiny Mezaxon Schwannova pošva.
Vrstva hustého kolagénového väziva na povrchu svalu je: Sarcomysium epimysium endomysium perimysium.
Myozín vytvára v štruktúrach svalového tkaniva: myofilamentum myofibru myofibrilu nič z uvedeného nie je pravda.
Bunký vretenovitého tvaru vytvárajú: priečne pruhovanú kostrovú svalovinu priečne pruhovanú srdcovú svalovinu hladkú svalovinu odpoveď a aj b je správna.
Za myelinizáciu v CNS sú zodpovedné: oligodendrocyty satelitové bunky astrocyty Schwannove bunky.
Jedno alebo dve jadrá kardiomyocytu sú lokalizované: centrálne periférne pod sarkolémou periférne pod plazmalémou nemá jadro.
Satelitové bunky: Sa nachádzajú v okolí pseudounipolárnych neurónov v spinálnom gangliu sa nachádzajú v okolí pseudounipolárnych neurónov v sivej hmote miechy sa nachádzajú v okolí pseudounipolárnych neurónov v bielej hmote miechy patria ku gliovým bunkám v CNS .
Vyberte správne tvrdenie axon- vybieha z tela nervovej bunky v počte 3 a viac axon - na prenos impulzu musí mať vytvorenú myelínovú pošvu axon- v axoplazme je okrem štruktúr cytoskeletu prítomná Nisslova substancia axon-môže vytvárať špeciálne synapsy tzv.neuromuskulárne platničky .
Vápnikové ióny sa v priečne pruhovanom svale viažu na proteín : troponín kalmodulín tropomyozin dezmín.
T tubuly sú: tubulózne invaginácie sarkoplazmy tubulózne invaginácie sarkolémy terminálne cisterny sakoplazmatického retikula súčasťou diád v kostrovom svalovom vlákne.
Ku gliovým bunkám v CNS nepatria: Oligodendrocyty Schvannove bunky astrocyty mikroglie.
Neuróny, ktoré majú jeden výbežok, ktorý sa vetví v tvare písmema T sú : Unipolárne Bipolárne Multipolárne Pseudounipolárne.
Mitochondria v elementoch svalového tkaniva sa nazýva sarkoplazma sarkozóm sarkoléma sarkoméra.
Z línia je lokalizovaná uprostred A prúžku uprostred I prúžku uprostred mezofragmy uprostred H prúžku.
Sarkoméra je definovaná medzi: medzi dvoma Z líniami medzi dvoma M líniami medzi dvoma I prúžkam medzi dvoma A prúžkami.
Prefibrilárne astrocytyplatí: nachádzajú sa predovšetkým v bielej hmote PNS patria do monocyto-makrofágového systému majú tenké dlhé výbežky majú široké , bohato sa vetviace výbežky.
Základnou štrukturálnou jednotkou priečne pruhovaného svalu je: kardiomyocyt svalové vlákno svalová bunka leiomyocyt.
Sarkoplazmatické retikulum je tvorené: Retikulárnými vláknami Odpoved a aj b je správna Hladkým endoplazmatickým retikulom Drsným endoplazmatickým retikulom.
Ako tmavé prúžky sa na svalových vláknach javia: I prúžky A prúžky H prúžky A aj H prúžky.
Súčasťou neuropilu v CNS sú: len výbežky neurónov len výbežky gliových buniek výbežky neurónov a výbežky gliových buniek len axóny neurónov a výbežky gliových buniek.
Cytoplazma v elementoch svalového tkaniva sa nazýva: Sarkoplazma sarkozóm sarkoléma sarkomera.
Vedenie vzruchu: je rýchlejšie u myelinizovaných axónov je rýchlejšie u nemyelinizovaných axónov je rovnako rýchle u oboch je pomalé.
Za myelinizáciu v PNS sú zodpovedné: oligodendrocyty satelitové bunky Schwannove bunky mikroglie.
Endomysium: je vrstva hustého kolagenového väziva ktorá obaľuje celý sval je väzivová vrstva, ktorá obaľuje skupinu svalov je vrstva retikulárnych vlákien, ktorá obaľuje jednotlivé svalové vlákna je väzivová vrstva . ktorá obaľuje zväzky svalových vlákien.
V axoplayme rozšírenej koncovej časti axónu sa nachádza : Neurotubuly a neurofilamenty mitochondrie a vezikuly s neurotransmitermi Golgiho komplex Nisslová substancia.
Interkalárne disky pozostávajú z: len dezmozómov a nexov dezmozómov, nexov a zonulae occludentes dezmozómov, nexov a fascie/zonulae adherentes hemidezmozómov, nexov a fascie/zonulae adherentes.
Štruktúra troponinu: je tvorená vláknitým F – aktínom, ktorý vzniká polymerizáciou globulárneho G-aktínu je tvorená dvoma dvoma polypeptidovými reťazcami, ktoé sa vzájomne obtáčajú je to proteínový komplex tvorený 3 subjednotkami – TnT, TnC, TnI je tvorená z dlhej tyčinkovitej časti a z globulárnej časti.
Sarkoméra je úsek: od Z linie do Z línie od M linie do M linie od Z linie do M linie od H prúžku po H prúžok.
Na axonálnom transporte sa podieľajú predovšetkým : hladké endoplazmatické retikulum granulované endoplazmatické retikulum mitochondrie elementy cytoskeletu.
Aktín vytvára: myozín myofibru myofibrilu myofilamentum.
Zbytky cytoplazmy Schwannových buniek v myelinovej pošve sa nazývajú: Ranvierové zárezy Scmidt-Lantermannove štrbiny mezaxon Schwannova pošva.
Dlhé mnohojadrové útvary - syncítia vytvára: priečne pruhovaná kostrová svalovina priečne pruhovaná srdcová svalovina hladká svalovina odpoveď a aj b je správna .
Pre protoplazmatické astrocyty platí: nachádzajú sa predovšetkým v bielej hmote CNS nachádzajú sa predovšetkým v sivej hmote CNS majú tenké dlhé výbežky majú široké , málo sa vetviace výbežky .
Ku gliovým bunkám v PNS patria: Oligodendrocyty astrocyty mikroglie satelitové bunky .
Do monocytomakrofágového systému patria: oligodendrocyty ependýmove bunky astrocyty mikroglie.
Denzné telieska sú prítomné v: hladkých svalových bunkách priečne pruhovaných vláknach kardiomyocytoch myoepitelových bunkách a myofibroblastoch.
Vzdialenosť medzi dvoma Ranvierovými zárezmi na axóne sa nazýva: interneurón internódium mezaxón neuropil.
Report abuse